Home » Bangladesh Affairs » presidium members of Bangladesh Awami League

 
 

presidium members of Bangladesh Awami League

 

Bangladesh Update »

Anti-Corruption Commission

Anti-Corruption Commission

Anti Corruption Commission often abbreviated: ACC was formed through an act promulgated on 23 February 2004 that came into force on 9 May 2004. Although initially,...

 
List of journalists killed in Bangladesh

List of journalists killed in Bangladesh

List of journalists killed in Bangladesh is about journalists killed in Bangladesh while reporting or on account of their journalism. According to the Committee...

 
TDS on salaries

How to calculate total taxable income

Do you work in accounts department? Are you responsible to disburse salary after deduction of tax before salary transfer to the respective bank accounts? TDS on...

 
Individual Minimum Tax

How to calculate minimum tax

What is your minimum tax liability? Individual Minimum Tax BDT 5,000 or 4,000 or 3,000? Or the different amount? Really it varies. Generally we know that if any...

 
 
presidium members of Bangladesh Awami League
Name Photo
Sayeda Johra Tajuddin syeda-zohra-tajuddin
Syeda Sajeda Chowdhury MP shajeda
Late Ataur Rahman Khan Kaiser ataur-Rahman-Khan-kaiser
Advocate Yusuf Hossain Humayun advocate-yousuf-hossain-hum
Begum Motia Chowdhury MP Motia-Chowdhory
Sheikh Fazlul Karim Selim MP selim
Dr Mohiuddin Khan Alamgir MP ma-kha-alamgir
Kazi Jafrullah kazi-zafar-ullah
Razi Uddin Ahmed Razu MP Raziuddin-Ahme
Abdul Latif Siddiqui MP Latif-Siddiqui
Shatish Chandra Roy
Advocate Sahara Khatun MP sahara_khatun
Obaidul Kader MP Obidul-kader

Tags: , , ,

Bangladesh Update »

A.Z.M. Enayetullah Khan

A.Z.M. Enayetullah Khan

A.Z.M. Enayetullah Khan (25 May 1939 – 10 November 2005) was a veteran journalist, former minister of Bangladesh. He founded the weekly newspaper Holiday and the...

 
Badruddoza Chowdhury

A. Q. M. Badruddoza Chowdhury

Abdul Qasim Mohammad Badruddoza Chowdhury is a Bangladeshi politician who served as President of Bangladesh, serving from 14 November 2001 until his resignation...

 
Shamsher Mobin Chowdhury

Shamsher Mobin Chowdhury

Shamsher Mobin Chowdhury, BB, Bir Bikrom is a Bangladeshi diplomat and served as the Foreign Secretary of MInistry of Foreign Affairs from October 2001 to March...